Home Forum Svijet životinja Ptice Stanje i opažanja na ornitološkim postajama
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1
  • 2

TEMA: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama

Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 3 months ago #146

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Otvorio bih ovu temu, bilo bi mi drago da razmijenimo opažanja na postajama.


Danas na putu za ZG navratio sam na močvaru Veliko blato, otok Pag. Nedjelja, stigao sam oko 8h. Odmah sam primjetio da je netko devastirao ulazna vrata na promatračnici. Vrata su bila odvaljena i visila su na stepeništu. Jedna klupa u promatračnici je odvaljena. Vrata sam uneo u promatračnicu, da ne kisnu. Jedno pola sata promatrao sam sa promatračnice. Puno liski, sive čaplje jako udaljene, 5-6 kormorana, malo gnjuraca i 2 eje močvarice krstare............. Na jedno 300-350 m primjetio sam nešto što mi se učinilo jako zanimljivo i počeo sam se šuljati iza suhozida. Ovo je ulov (mislim da je to Numenius tenuirostris):



Na žalost nisam im se uspio približiti dok su bile na tlu već sam uspio ovu sliku napraviti tek kad su poletjele. Vrlo su oprezne. Izbrojao sam 7 kom. Zanimljivo je da slijeću i u kamenjaru i to 50 metara daleko od jezera i vrlo se dobro prikrivaju među kamenjem. Ovce koje pasu po kamenjaru na par metara od njih ih ne smetaju.

Obilazeći uz obalu na svakih desetak metara nailazio sam na čahure lovačke puške. Nedjelja je, čujem u daljini pucnjeve, čaplje u strahu se dignu pa se spuste. Nakon sat vremena primjetim lovce sa psima koji su izašli iz kombija i krenuli uz obalu močvare. Odustajem od kretanja u njihovom smjeru i krenem se vraćati nazad. Odjednom 2 pucnja, okrnem se i vidim lisku kako se prčaka u grču smrti. Pas je doplivao i poslušno predao lisku lovcu.



Na tabli uz promatračnicu piše da je Veliko blato zaštičeni ornitološki rezervat. Naravno da tu prolaze i rijetke ptice, trebaju odmor i mir. U priobalju su močvare posebno dragocjene za ptice prilikom migracija.

Gdje je tu smisao zaštite? :(
Zadnja izmjena: 11 years 3 months ago od clickmiro.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #147

  • babac
  • babac's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
Zašto lovni dan nije četvrtkom (nedjeljom bi rado otišli u prirodu i oni koji ne žele nikoga ubiti)?
Jeste li ikada čuli da je na lovcima napravljen alkotest?
Jeste li ikada čuli da su pregledani zamrzivači tih zaštitnika prirode?
Zašto lovački psi za razliku od „običnih“ smiju slobodno jurcati naokolo?
Zašto oni smiju ubiti vašeg psa kad ga pustite da se istrči?
Zašto smiju pucati u neposrednoj blizini kuća?
Zašto većina dozvoljava da ih terorizira manjina?
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #148

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Slažem se osim sa ovim:babac wrote:
Zašto većina dozvoljava da ih terorizira manjina?

Volio bih da smo ti i ja u aktivnoj većini ali kad pogledam naše lovačke web forume kako su posjećeni i sa kakvom strašću komentiraju odstrel, uzgoj divljači za odstrel i drugo, a kako je recimo ovaj forum aktivan!? Koliko ima više dućana za lovačku opremu od dućana za npr. planinare i slično. Koliko građana koji rade po ministarstvima (npr. poljoprivrede) i sličnim javnim ustanovama (policija, sudovi) su lovci? Ta lovačka strast i pripadajući lovači lobi je fenomen. Fenomen je i da na ovoj web stranici forum slabo radi ali slike flore i faune frcaju na sve strane.

Mene zanima odgovor na konkretno pitanje, ako je netko stavi tablu uz močvaru Veliko blato (Pag) sa tekstom "Zaštičeno područje - ornitološki rezervat" da li je to napravljeno prema zakonu i da li lovci tamo smiju na vodi odstreliti ptice?

Dana 29.12.2012 (subota) bio sam na Vranskom jezeru. Baš kad sam parkirao auto oko 10h (na parkiralištu kod mostića na asfaltnoj cesti) i spremao se da krenem na promatračnicu iz smjera kanala došao je lovac sa psom i u najlon vrećici je imao upravo odstreljenu pticu. Vrećica je bila poluprozirna, činilo mi se da je bila liska u pitanju. Dakle odstrelio ju je vjerojatno na kanalu do jezera. Da li je to prekršaj? Osim toga apsurd je da su ptice na jezeru zaštičene, a stotinjak metara dalje na kanalima nisu.

Zbog učestalog krivolova bilo bi dobro informirati javnost što se smije, a što ne, kome prijaviti, jer to je jedini način da spasimo i pomognemo u očuvanju prirode. Drugi dio problema je kako poboljšati postojeću zaštitu.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #149

  • ledo
  • ledo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 31
  • Zahvala primljena: 5
@clickmiro: ja ću samo prokomentirati ovog pozviždača - dugački kljun i fino isprugani rep upućuju na to da se radi o Velikom pozviždaču (Numenius arquata)
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #150

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Ok, hvala, primam na znanje.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #151

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Po meni je jako zabrinjavajuće što se mnogo mladih ljudi, mlađih punoljetnika, odlučuje za lov.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #152

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Nedavno sam na Facebooku objavio fotografiju prekrasnog mladog srnjaka. Od nekih komentara mi se smučilo.

Komentari su bili otprilike : njam njam ; gulaš koji hoda itd itd...

Ne mogu vjerovati da neki ljudi tako gledaju na divljač.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #153

Ovako, s obzirom da volontiram (jer jelte, nema normalnog posla za mene u ovoj truloj državi) u "JU za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Zagrebačke županije", mogu samo zaključiti da je gore opisano stanje, t.j. slučaj čista ilegala.

Kako bi potkrijepio ovo što govorim, navesti ću činjenicu da je pred kojih mjesec i pol jedno LD pokrenulo inicijativu da im se dodijeli "Licence to kill" u Posebnim ornitološkim rezervatima Sava-Strmec i Sava -Zaprešić. Jer kao imaju problema sa "štetočinama" tipa lisica, čagalj i divlja svinja!

Nama, zaposlenima i poluzaposlenima u toj JU tako nešto, naravno nije nikako prihvatljivo, a prihvaćanje njihovog zahtjeva bio bi presedan u HR. Posljedice bi vjerojtno bile nesagledive za živi svijet tih i sličnih područja.

No kako te stvari regulira skoro isključivo politika, tu i tamo se prisjetim one stare: "ništa nas nesmije iznenaditi".

Eto tako. Lovački lobi je jak, tamo su glavešine, a ministar nam je ekonomista (ako se ne varam) i boli ga ona stvar za to.
Bio je do pred skoro i gradonačelnik Jaske, mjestu u neposrednoj blizini Crne mlake (Ramsaarsko područje, IHOR-park...) a mislim da već i deca po vrtćima znadu kakvo je tamo stanje.

Čahure po svuda (navodno samo se puca na kormorane), isto je i na svim drugim ribnjacima u blizini (Draganići, Pisarovina...). A tako je i na Velom blatu i Kolanskom blatu (tamo sam više-manje redovit u ljeto).
Neratva gotovo da i nema više ptica, osim čaplji kojima "meso nije dobro za jesti"

U glavnom, meni je :sick: kad vidim ovakve teme.

I također kad pod fotkama tuđim ili svojim objavljenim na fotografskim siteovima vidim komentare tipa "štetočina"...i od članova i ovdje prisutnih, na wildcrotia.net
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #154

Ajd' , evo još primjer.

Par godina za redom pratio sam par štekavaca u blizini Ozlja. Pred negdje točno godinu dana sam ih napokon fino uspio fotkati. I tako, sav sretan što sam već na početku godine imao "ulov godine", početkom 3. mjeseca 2012. do mene dođe vijest da je jedan od njih nađen nastrijeljen. Sitnom sačmom, što upućuje da je počinitelj počino djelo s predumišljajem i planirano. Još k tome na gnijezdu!!

Navodno se mučio nekoliko dana dok ga nisu našli i uputili u prihvatilište za divlje životinje. No nit ministarstvo ni DZZP ni nitko drugi o tome pojma nije imao dok im ja nisam javio (tjedan dana kasnije jer sam mislio da je to već učinjeno).

Na kasnijim izvještajima za novinare i razgovorima s odgovornima i onima koji bi trebali po zakonu poduzeti daljnje korake došlo se do toga, t.j. glavni inspektor zadužen za takve slučjeve doslovno je rekao da mu je to nezanimljivo. Povlačenje po sudovima i traženje krivca (iako lokani mještani/lovci znadu počinitelja). Lovnik mora biti upoznat s time tko mu se naoružan kreće po reviru... A "krivolovci" u klasičnom smislu to nisu učinili. Zaimljivi su im jedino slučajevi švercanja sitnih pjevica koje švercaju preko HR u smjeru Italije. A zašto? Zato jer je tu lova do koje se dolazi direktno i brzo.

A kako je štekavac oji je završio u prihvatilištu? Nakon 2 uspješne operacije raznešene noge i odstranjivanja sačme iz tijela, štekavac je uginuo. i nikome ništa.

A to je samo jedan od niza sličnih primjera.

Nadam se da je sada svima ovdje dosta toga jasnije i da će biti više razumijevanja za "tajenje" i "zatajivanje" dobrih ornitloških lokacija... jer lovci su svuda oko nas ;)



i dalje mi je :sick:

I da, Zorane, zašto koristiš lovački rječnik: "Ne mogu vjerovati da neki ljudi tako gledaju na divljač" ;)
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od Tomislav Klanfar.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #155

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Hvala Tomislave, sada kada si ovo napisao lakše mi je razumijeti neke stvari koje sam polako počeo naslučivati zadnjih mjeseci otkako intenzivnije posjećujem postaje, ali se osjećam jadnije :( .

Naravno odustajem od daljnih izvještaja sa ornitološki zanimljivih lokacija! A baš sam naivac, poveselio sam se jer sam vidio kako to pedantno rade englezi, pa rekao ajd da razmijenimo iskustva...............

No da sve nije crno, sinula mi je jedna ideja i ona bi mogla barem malo pomoći u zaštiti ptica. Film je jako star, dao je odredjene efekte, a iskustvo ostaje:



Idem polako na posao, potrajat će, ali ;) ........................

Pozdrav!
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od clickmiro. Razlog: zbog kvalitete videa, umjesto youtube, link na vimeo
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #156

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Ovaj događaj vezan za orla štekavca je stvarno strašan. Nemam riječi kojima bih opisao gnušanje nad tim čovjekom koji ga je ustrijelio. Takvih monstruma ima svuda oko nas.

Kao što je Miro rekao , ne smijemo dozvoliti da postanemo šutljiva većina.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Tema je zaključana.

Odg: Stanje i opažanja na ornitološkim postajama 11 years 2 months ago #164

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Zaključak se može izvesti iz gore spomenute rečenice kolege Tomislava :

Nadam se da je sada svima ovdje dosta toga jasnije i da će biti više razumijevanja za "tajenje" i "zatajivanje" dobrih ornitloških lokacija... jer lovci su svuda oko nas ;)

Isto tako se može reći lovcima : pazite što radite jer ljubitelji prirode ,pogotovo oni s fotoaparatima su svuda oko vas :)
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od Zoran.
Tema je zaključana.
  • Stranica
  • 1
  • 2
Vrijeme kreiranja stranice: 0.121 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 357 gostiju i nema članova online