Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Gušteri

Gušteri 11 years 1 week ago #459

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Danas sam obišao malo Krušičko jezero u Lici podno Velebita.



Razina vode je vrlo visoka i stjenovita obala (koja je uobičajeno suha) sada je prekrivena vodom. Uz samu obalu primjetio sam dosta guštera i čini mi se da su se skupili jer ih je voda otjerala sa njihovog staništa. Dok je "sitniš" šuškao po suhom lišću najedanput sam primjetio ovog zelembaća koji se popeo na biljku i vrebao plijen. Uspio sam mu se približiti i fotografirati ga. Valjda je bilo ipak malo hladnije za njega pa je ipak tromost prevladala. Vrlo velik gušter, od glave do kraja repa ima sigurno 40cm. Volio bih znati jel to obični zelembać - lacerta viridis? Zbog dimenzija malo mi je čudno, a opet ako je to veliki zelembać kako to da je prešao na ličku stranu Velebita? Takve grdosije sam viđao samo na jugu.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Gušteri 11 years 1 week ago #461

  • blaus
  • blaus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 2
Miroslave, sigurno se radi o običnom zelembaću (Lacerta viridis odn. Lacerta bilineata, još nije utvrđena njihova prava rasprostranjenost u RH). Veliki zelembać (Lacerta trilineata) je vezan uz mediteranske uvjete i ne pojavjuje se nigdje u Lici. Nije čudno da obični zelembać bude tolikih dimenzija. Tijelom mogu narasti do 15ak cm, a rep je u pravilu do dvostruko duži. Sveukupan dojam može biti vrlo impresivan. Ako su im uvjeti povoljni i imaju dosta hrane, narastu do svog maksimuma. I na Medvednici sam naišao na par impozantnih primjeraka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: clickmiro

Gušteri 11 years 1 week ago #462

  • alpi
  • alpi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Zahvala primljena: 1
Evo ako se smijem uključiti, zelembača ima i u okolici Jaske, po Samoborskom gorju. Jednog sad viđam na mom gruntu drugu godinu za redom, u nizini uz potok, na oko 180 m/nm.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: clickmiro

Gušteri 11 years 1 week ago #463

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Viđao sam ih svake godine u unutrašnjosti (npr sjećam se da sam zadnjeg vidio oko Mrežnice), no međutim ovaj je stvarno bio kapitalac i to me zbunilo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.105 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 89 gostiju i nema članova online