Home Forum Svijet životinja Vodozemci Žabe nakon buđenja iz hibernacije.
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Žabe nakon buđenja iz hibernacije.

Žabe nakon buđenja iz hibernacije. 11 years 2 weeks ago #279

  • Mladen Ban
  • Mladen Ban's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 23
  • Zahvala primljena: 2
O žabama ne znam baš ništa!

Neki dan sam šetajući uz rijeku Savu (Zagreb), vidio žabu kako pluta uz obalu. U prvi tren pomislio sam da je mrtva jer je plutala na leđima. No kako ju je bujica donijela do obližnjih grana zapela je jednom prednjom nogom i tako stajala jedno kraće vrijeme. Kako sam bio u fotkanju ptica, kada sam idući put spustio pogled, žaba se je još uvijek napuhana držala za istu granu, no ovaj puta sa dvije noge.
Tu sam posumnjao da možda i nije mrtva. Kad sam je gubio iz vida bila je okrenuta normalo, nestajući u šipražju.

Da li je moguće da je još bila "grogi" poslije spavanja ili je to sve bila igra bujice i moje mašte.

U prilogu fotka u trenutku kad sam je tek spazio.

08.03.2013.

ps: Čini mi se da ima životni sjaj u oku.
Prilozi:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Žabe nakon buđenja iz hibernacije. 11 years 2 weeks ago #280

Hmm...pa obično ne izlaze dok nisu spremne.
Možda je krivo skočila pa završila u za nju pre hladnoj Savi? Žaba u Savi i tako nema što tražiti. Možda je Sava bila u porastu pa pokupila žabu iz neke sporedne lokve? Možda je Sava "nasilno" isprala žabu koja je još u hibernaciji (mislim da se ova sorta žabe ne budi baš među prvima). Imam ja još teorija al neću više jer bi vjerojatno još koja ideja došla :)
A možda je samo do radijacije Savske vode ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Mladen Ban

Žabe nakon buđenja iz hibernacije. 11 years 2 weeks ago #315

  • blaus
  • blaus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 2
Čini mi se da ova iza oka ima neku ozljedu. Vjerovatnije da je umaknula nekoj ptici ili drugom predatoru, ali prekasno. Žabe ne izlaze van "grogi" jer bi inače bile prelaki plijen za bilo kojeg predatora. Izađu kad su spremne, to jest kad im odgovara temperatura.

Ova ovdje je velika zelena žaba, Pelophylax ridibundus, i ima ih na Savi :) Njima ne smeta prljavija voda, ili brzina toka, podjednako ih ima u tekućicama i u stajaćicama. One se pare kasnije od ostalih vrsta, ali izlaze van kad im odgovara. Prekjučer sam ih vidio desetke na Krki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Mladen Ban
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.106 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 85 gostiju i nema članova online