Home Forum Ostalo Literatura Foto literatura
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Foto literatura

Foto literatura 11 years 3 weeks ago #385

  • Tragač
  • Tragač's Avatar
Prije svega molio bih Zorana ako može preporučiti dobru literaturu za savladavanje foto tehnika (jer su mi njegove fotografije fantastične). Znam da ima zaista puno toga ali što je najbolje za početnika (ne potpunog početnika, nešto se već i naučilo) teško je odlućiti. Vjerovatno je najbolje krenuti na neki tečaj mada u Ivaniću tako nešto ne postoji a Zagreb i nije baš "na ruku".
Hvala
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Foto literatura 11 years 3 weeks ago #386

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Da prestignem Zorana:
Ja sam počeo tako da sam godinu dana čitao prve brojeve časopisa Digital Foto. Prvo sam shvatio principe fizike i optike, problematiku vezanu za dubinsku oštrinu i količinu svjetlosti. Poslije toga sam proučio filozofiju kadriranja. Nakon toga fotkao, fotkao, fotkao... kompaktnim fotoaparatom. Poslije toga sam prešao na DSRL.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Foto literatura 11 years 3 weeks ago #387

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Ne znam na kojeg Zorana misliš (na wildcro nas ima trojica) , ali napisat ću svoja iskustva.

Osnove fotografiranja sam učio još kao dijete od starijih fotografa . Moram priznati da sam dosta podataka ( gotovo sve) o tehnikama digitalne fortografije našao na webu, a sve ono bitno naučio sam na terenu fotografirajući. Naravno kao što kaže Darkec bilo je tu i raznih brošurica i časopisa.

Mislim da je jako bitna izmjena fotografskih iskustava između kolega fotografa.

Još nešto što moram naglastiti kao najvažnije, pogotovo kod fotografiranja divljine.

Poznavanje prirode i ponašanja njenih stanovnika ( pogotovo divljih životinja ) uz odabir dobre lokacije snimanja, od presudnog su značaja za uspješnu fotografiju.

Znači osim tehnike fotografiranja i odgovarajuće fotografske opreme treba upoznati i naučiti dosta o prirodi.

BTW molim te da se prijaviš prema pravilima i upišeš kod prijave puno ime i prezime.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Zadnja izmjena: 11 years 3 weeks ago od Zoran.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Foto literatura 11 years 3 weeks ago #388

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Zoran wrote:
Poznavanje prirode i ponašanja njenih stanovnika ( pogotovo divljih životinja ) uz odabir dobre lokacije snimanja, od presudnog su značaja za uspješnu fotografiju.

Živa istina!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Foto literatura 11 years 3 weeks ago #396

  • ledo
  • ledo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 31
  • Zahvala primljena: 5
također se slažem da je poznavanje navika divljih životinja vrlo važno (čak i važnije od vrsti objektiva i fotoaparata i ostale tehnologije).. možda da pitaš konkretno koji dio te zanima pa će se lakše moći dati odgovor na pitanje... može se naći nešto savjeta na raznim forumima, ali je najvažnije biti vani i puno fotkati...
a npr., ako su ptice u pitanju, predlažem puno vježbanja na pristupačnim i nešto pitomijim vrstama, kao što su galebovi, patke, golubovi i sl.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Foto literatura 10 years 11 months ago #536

  • Mladen R
  • Mladen R's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 1
Bez dalnjega, bitno je steči osnovna znanja o fotografiji i prvenstveno dobro upoznati vlastitu fotopremu, tj. sroditi se s nom. To bi bilo moguće na nekom od osnovnih foto-tečaja ili prostudirati knjige o osnovama fotografije, analogne i digitalne - ima ih sigurno u svakoj biblioteci. Što se tiče fotografiranja prirode, pejsaža, biljaka i životinja, makrofotografije, podvodne fotografije, planinarske fotografije, tu je kod nas situacija dosta slaba, ali zato vani postoji sva sila stručne literature, posebnih foruma, pa specijaliziranih časopisa. Kako je moj glavni jezik njemački pratio sam u analogno doba časopis Tier und Naturfotographie, kasnije Fotographie drausen, danas npr. postoji Naturfoto u Njemačkoj. Uglavnom svaka bogatija zemlja ima svoj fotočasopis, ili postoji časopis koji pokriva odredjeno govorno područje. Postoje i net izdanja pojedinih stručnih knjiga, kao jedno od najboljih za price preporučio bi: www.digitalbirdphotography.com/windows/construction.html . Razumije se treba i upoznati pojedine životinje, njihovu rasprostranjenost, njohovu ekologiju i svojstva kao npr. što ih plaši, kolika im je sigurnona udaljenost i sl. Tu je još poseno bitno fotografirati što više i što češće, u svezi toga citorao bi izjavu vrhunskog njemačkog fotografa životinja danas nažalost već pokojnog Fritza Pölkinga. Kad su mu se mladji kolege potužili kako nisu zadovoljni vlastitim fotografijama on ih je upitao koliko filmova ispucaju na tjedan, vrhunskog fotografa usporedio je s vhunskim muzičarom koji vježba po 10-tak sati na dan, ne zato kako bi naučio svirati neku skladbu (on ju sigurno već zna napamet) neko zato kako bi stekao virtuoznost. Foto opremu je usporedio s muzičkim instrumentom vrhunskog muzičara, fotograf koji snima puno snimaka razvija virtuoznost. Iz vlastitog iskustva mogu reći kako je imao pravo, kad sam snimao 3-5 filmova na tjedan moje slike su postajale bolje, a kad sam zbog finacijske krize i pada standarda počeo snimati puno maje moje slike su postajale slabije - "izgubio sam virtuoznost".
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Foto literatura 10 years 11 months ago #537

Naturfoto pratim redovito još iz vremena kad se zvao Fotografie Draussen. Za razliku od sile foto-časopisa, prije svega s eng govornog područja, ovaj je znatno drugačiji, time meni i bolji, jer nema sve one sile gluposti tipa "kako doći do savršene fotografije" ili "neka i vaše fotografije izgledaju profesionalno"... :)
Od Pölkinga sam također u svojim počecima ponešto naučio (naravno, mislim iz njegovih knjiga)...i tako to. Kod nas nema kvalitetne literature za prirodnu fotografiju, pa treba što više biti vani. A da je i ima opet bi trebalo biti što više vani ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.133 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 57 gostiju i nema članova online