Home Forum Ostalo Zaštita prirode Miroljupci i mirotvorci
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1
  • 2
  • 3

TEMA: Miroljupci i mirotvorci

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #209

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Slažem se s Miroslavom, edukacija je ključ za promjene u shvaćanju prirode, pa i nas samih.
Siguran sam da svi mi na ovom sajtu već sad radimo na tome :)
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #210

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Ovo sa edukacijom je istina. To bi trebao biti sastavni dio postupka izmjene zakona o lovstvu.
I te pojedini slučajevi krivolova trebali bi biti redovito prijavljivani inspekcijama, objavljivivani u nedijima sastavljeni i popisani u neku publikaciju.

Evo, zadao sam si posla :):huh: :dry:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #211

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
U međuvremenu, naišao sam čovjeka koji je "na našoj strani":
www.jutarnji.hr/u-zasjedi-cekam-krivolov...-kuna-kazni/1055273/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #213

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Dobro je da ima ljudi koji imaju rezultate u razotkrivanju krivolovy, ali mi je žao da ne imenuju i naše koji sudjeluju u krivolovu. Na žalost i neki ljudi iz vrha vlasti su upleteni u igru oko (krivo)lova..............

Na internetu ima dosta filmova lova sa naših terena. Vjerojatno je to legalni lov, ali definitvno bi ga maknuo sa terena koji su parkovi prirode i namjenjeni za rekreativni turizam. Meni nije jasno da odstrel može izazvati toliko strasti. Trgovina opreme za lov cvate, koliko samo strasti u svemu tome ima!?

Ovi primjeri možda i nisu za one sa manje od 18g................

Odstrel na Velebitu 1
Odstrel na Velebitu 2

Uživajte u Parku prirode Velebit :((((((
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #215

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Sto ljudi sto ćudi. Zakonski, u parkovima prirode lov je dozvoljen uz poštovanje određenih zakona i propisa, pa ako se nađe netko koga lov toliko uzbuđuje da će platiti za to... Samo da ne dođe do prelovljavanja, što znači da bi lov na takvim mjestima trebao biti skup. I sa ciljem smanjivanja šteta na poljoprivredi (mada divokoze ne spadaju u tu skupinu...). U nacionalnim parkovima lov je zabranjen.

Kada bi se fotografi prirode "namnožili" u tolikoj mjeri da turističke zajednice mogu na njima dobro zaraditi, onda bi smo uspjeli malo istisnuti lovce sa tih terena, jer je potrebno koordinirati, ne mogu na istom mjestu biti ljudi sa i bez naoružanja. Daleko smo od toga, jer za sada se većina fotografa prirode kreću po uzanim planinarskim stazama, a lovci idu u širinu. Kada bi se organizirali veliki foto safariji u smislu natjecanja, pa bi smo bili "džekovi" koji skakuću po stijenama, istražuju teren, traže pravi položaj sunca u određeno doba dana, to bi već bilo nešto...
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od Darkec.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #217

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Darkec wrote:
da turističke zajednice mogu na njima dobro zaraditi, onda bi smo uspjeli malo istisnuti lovce sa tih terena, jer je potrebno koordinirati, ne mogu na istom mjestu biti ljudi sa i bez naoružanja. .

Ovisi dosta o kraju. Recimo na nekim većim otocima iako je turizam dobro razvijen i posjetioci su mahom turisti koji nemaju veze sa lovom, lokalni lovci organiziraju lovačke pohode da pamet stane i to isključivo iz lovačke strasti. Puca se i rešeta sve živo, a od ciljane divljači su u pitanju uglavnom zečevi, divlje svinje....... Turističke zajednice tu nemaju nikakav interes od lovnog turizma, čak mislim da u slučaju otoka Paga više se pokušavaju brinuti oko Velog blata kao ornitološkog rezervata ali im to ne uspijeva. Koliko vidim i na Vranskom jezeru ima puno problema, a turistička zajednica od lovaca opet nema nikave koristi, pa bolje da kažem da ima štetu.

Vezano za sigurnost i da na istom mjestu i u isto vrijeme nisu jedni i drugi, otom potom, kad su i samo lovci znadu padati glave. Bezbroj puta sam naletio (bilo kao planinar bilo kao brdski biciklista) dok su imali seansu odstrela. Kada vidim kako organiziraju lov i sigurnost lovišta prilikom odstrela uvijek se pitam tko je tim ljudima i zašto dozvolio da imaju oružje u ruke. Nikada, ali baš nikada nisam čuo da im je prilikom lova došla neka inspekcija i provjerila jel se pridržavaju obaveznih mjera prilikom lova. A o onoj utopiji da im se prilikom lova napravi alkotest ili da se u sezoni lovostaja provjere zamrzivači možemo samo sanjati.

No, no, inspektor imate li što za reći? :)))
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od clickmiro.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #218

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Kužim da lovačka društva koje spominješ ne trebaju nikakavu podršku od turističke zajednice ili nekog drugog turističkog ureda. Lovačka društva na svom lovištu rade što rade samostalno, ali za one gore video uratke pretpostavio sam da je vezano za lovni turizam.

U zadnje vrijeme kada idem u šume, prvo nazovem odgovarajućeg lovnika (brojevi se dadu iščačkati na internetu), pa pitam da li je slobodno. Obično mi kažu danas imamo lov ili hajku ili goste, dođi sutra, ili poslije 12 sati i slično. Ranije sam znao naići na prave kauboje.

Tamo gdje ima puno turista, turistička zajednica bi se mogla koordinirati sa lovačkim društvima i obrnuto, sigurnosti radi, bez obzira da li nešto u zakonima piše ili ne.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: clickmiro

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #219

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Lov koji proizlazi iz organiziranog lovnog turizma ili lov seoskih pijanaca ima istu osnovu - strast odstrela. Bio to ministar, predsjednik države, general, kirurg iz Bostona ili lokalni šljaker meni je to sve isto.

Prije kojih godinu i kusur dana u jednom ž magazinu dali su sladunjavi portret/intervju jednog našeg ministra. Pričao je o obitelji, čime se bavi itd. Onda su ga pitali što im ima reći o lovu za koji su prije saznali da je njegov hobi. Rekao je: "Ne bih o tome ništa imao za reći jer izaziva negativan dojam u javnosti." I time je sve rekao i dobro je da to imaju u podsvjesti.

Za početak bih lov maknuo iz Parkova prirode (iz NPa su maknuti) koji su deklarirani kao turističke destinacije gdje ljudi žele doživjeti mirne trenutke suživota sa prirodom, a o miru za ugrožene životinje da ne pričamo. Od parkova prirode i nacionalnih parkova primjetio sam da u NP-u Plitvice imaju puno posjeta organiziranih klubova fotografa iz inozemstva. Također ima i dosta interesa za ornitološke destinacije ali nema organizacije koja bi im ponudila kvalitetne vodiče i sve drugo što treba pratiti to. PP Kopački rit je fantastična destinacija i svijetli primjer jer je tamo zabranjen lov i može se lijepo obaviti fotografiranje sa kvalitetnim vodičem koji poznaje problematiku fotografiranja faune, zna upravljati sa čamcem za potrebu fotografiranja, a tamo i divlje životinje imaju puno više povjerenja u čovjeka jer znaju da nema lova. I šta da odvedem nekoga na Pag, Vransko jezero ili Neretvu, a da nam metci fijuću oko glave? Zapravo može biti interesantno za snimanje metka u letu..................
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #220

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Sve razumijem, samo mali ispravak:

U parku prirode kopački rit lov je dopušten, u skladu sa zakonom, propisima i planom upravljanja, ali je zabranjen na području specijalnig zoološkog rezervata koji se nalazi unutar parka prirode.

Isto tako je lov dozvoljen u parku prirode Velebit osim u nacionalnim parkovima i posebnim rezervatima koji se nalaze unutar njega.

To bi značilo da moramo parkove prirode pretvoriti, prenamjeniti (barem neke dijelove, ako ne cijele) u nacionalne parkove, ako želimo da tamo nema lova.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Miroljupci i mirotvorci 11 years 2 months ago #221

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Da, mislo sam na Posebni zoološki rezervat Kopački rit jer on je i u centru pažnje tijekom posjeta, dakle to je područje uz kanal koji jezera spajaju sa Dunavom i gdje se organiziraju foto izleti u malim čamcima. Ptice znaju gdje je to :).

Vrlo dobro znam šta se smije i gdje, a šta ne na Velebitu, to je "moja" planina ;). Ima puno apsurda, a kumovao je lovački lobiji ili HR šume, svejedno. Pogledaj izgled granica NP-a Sj Velebit, npr. položaj Vranjkove drage, pa npr. lovišta oko Malog Rajinca. Znam za barem jedan primjer lovačke čeke sa mrcilištem (pod rešetkom se drži strvina) koja je locirana na cca 500m od granice sa NP-om. Što se tiče flore i faune potpuno nelogična granica jer je postavljena u skladu sa interesima lovačkog lobija. Područje NP-a je na 2 mjesta tako suženo (cca 4km, dakle 1 sat hoda) da možemo govoriti da su zaštičena samo 3 mala područja. To je samo formalna zaštita i u praksi baš ništa ne znači za mnogo vrsta divljači. Na Velebitu u PP-u sam imao česte susrete sa lovcima. Nikada, ali baš nikada, nisam naišao da su prilikom lova osigurali lovište. Nadalje, prepuštanje brojanja divljači lovačkim društvima dovela je do brojnih izigravanja (lažni podatak o brojnosti divljači inducira i krive odluke o odstrelu). Tko se iole saživio u dužem razdoblju na terenu Velebita sa prirodom može posvjedočiti o brojnim nesrazmjerima između stanja na terenu i na papiru. Očito netko ne radi dobro svoj posao. Daj vuku da broji ovce...........

Ne vidim razlog da se mora mijenjati kvalifikacija PP u NP (znam da je to pod našim trenutnim okolnostima utopija). Definira se zona zabrane lova, a na puteve se stave rampe i dade se ovlaštenje za nadzor i naplata kazne. Sa održavanim rampama ukloni se barem 50% (krivo)lovaca jer prošla su vremena kada su lovci željeli hodati 10km na dan. Nadalje ne vidim ni razlog da se u slučajevima racionalne privredne aktivnosti, mjera sigurnosti, bolesti i slično odstupi u nekom periodu i izda uredba da se u nekom razdoblju postupa tako i tako (npr omogući se sanitarna sječa, privremeni odstrel neke vrste, prevencija i uklanjanje zbog širenja bolesti bilo flore bilo faune i sl). Ne tvrdim da se treba držati nečega kao pijan plota već treba raditi objektivno i u skladu sa situacijom donositi na vrijeme odluke sa ciljem za bolju i planiranu budućnost. Upravljanje područjima tipa parkovi prirode kao na Velebitu definitivno ne bih ustupio samo šumarskoj struci (lovačkom lobiju) jer na mnoge stvari gledaju iz krive perspektive (čitaj kubik drvne mase ili broj bodova trofeja).

Onaj 2. video o lovu na muflone ima još jedan "začin". Muflon nije autohtona vrsta, on je uljez. Velebit je u cijelosti (dakle kao PP Velebit sa uključenim NP-ima) od UNESCA proglašen zaštičenom zonom biosfere. Nema puno takvih planina u svijetu. Stranci i ljudi koji poznaju svjetsku baštinu biosfere prepoznali su značaj Velebita u svjetskim razmjerima. Obišao sam mnogo Balkanskih planina i na temelju toga jasno mi je zašto je samo jedan Velebit. A lovački lobi samo zbog strasti ubijanja plijena sa velikim rogovima i blizine jadranskih plaža doveo je muflona na naš Velebit. Baš me zanima koliko lovaca koji su ubili muflona na Velebitu, kao i onih koji su dali dozvolu da nasele tu vrstu na Velebit zna bilo što o biosferi Velebita i zbog kojih kriterija je UNESCO Velebit proglasio zaštičenom zonom biosfere? Zašto ne nasele polarne medvjede na Antarktik i onda ih tamo upucavaju?

Možemo o ovome raspravljati do beskraja, tema je široka, problema puno, sami smo, stao bih ovdje.........
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Miroljupci i mirotvorci 11 years 1 month ago #287

  • Mladen Ban
  • Mladen Ban's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 23
  • Zahvala primljena: 2
Strašna tema.

Upravo sam prijavio youtube-u oba videa s Velebita kao uznemirujući video zlostavljanja životinja.
Barem neka im oni maknu filmiće s neta.
To je najmanje što mogu učiniti.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: clickmiro

Miroljupci i mirotvorci 11 years 1 month ago #289

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Bravo za prijavu!
Grozota su i ostali filmići (iz Afrike) koje je stavio isti korisnik, koji ima i firmu za to registriranu...baš divna slika Hrvatske..:(
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
  • 2
  • 3
Vrijeme kreiranja stranice: 0.125 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 91 gostiju i nema članova online