Home Forum Fotografija Tehnike Fotografiranje divljih životinja
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1
  • 2

TEMA: Fotografiranje divljih životinja

Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #111

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Evo otvaram temu kako bi razmijenili iskustva u fotografiranju divljih životinja.

Koju opremu koristite i koje tehnike primjenjujete kada fotografirate divlje životinje ?
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #113

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Dobra tema ali vrlo opširna. Moja standardna konfiguracija za teren kad idem pješke bez nekod određenog zadatka je:
  1. DSLR aparat (nekad APS senzor, nekada FF senzor, a nekad oba) sa rezervnom baterijom,
  2. Objektivi: macro (npr. 100mm), 300mm (za tele macro, leptiri, gušteri, žabe i slično) i 400 ili 600mm za dalekometne objekte (ptice, zečevi itd). Ponesem i neki širokokutni objektiv npr 24mm za pejzaže.
  3. Tripod ili monopod
  4. Daljinski za aparat
  5. Filteri (obavezno ako nosim objektiv za pejzaže): polarizacijski i ND,
  6. Flash za macro i ponekad klasični sa pojačivaćem,
  7. Dalekozor,
  8. Komad maskirne tkanine,
  9. Odjeća u zelenkastoj-maskirnoj boji,
  10. GPS.

Najbolje je solo ići i saživjeti se sa pririodom i uvijek se na nešto naleti. Za macro ima posla na svakom terenu i u svako doba.

Npr za ptice, a i brojnu drugu divljač, izlazak ranije ujutro i predvečer, macro je pogodan u svim uvjetima i zato ga i jako volim. Neke životinje npr gušteri, žabe, zmije idu cijeli dan, leptiri su živahni kad sunce izađe........ Treba jako puno znanja o pojedinim vrstama, njihovim navikama da bi se postigli rezultati u fotografiranju. Na žalost zbog lova i krivolova brojna divljač je vrlo plašljiva i reagira na naše pokrete baš kao da smo naoružani. A nama još treba i svijetlo!

Ono što najviše utječe na kvalitetu snimanja i na vrste podešavanja u samoj tehnici snimanja je svijetlo i zapravo je najviše toga od podešavanja i opreme u funkciji samih svjetlosnih uvjeta.

Nekoliko principa koje koristim:
  1. Na aparatu koristim preset modove za slikanje nečega za što je potrebna brza reakcija (npr za ptice u letu imam 2 preseta),
  2. Slikam u raw formatu,
  3. Ako aparat nije na postolju pokušavam koristiti neki naslon,
  4. Ako imam vremena i mogućnosti pažljivo pregledam na terenu sliku i ponavljam ako nije bila dobra i imam mogućnosti da ponovo slikam,
  5. U kompromisu između dizanja osjetljivosti i spuštanja brzine zatvarača rađe dižem osjetljivost pa naknadno pokušavam srediti šum tako da izbjegnem problem loše oštrine slike.

Toliko od mene, sve u svemu ima tu sigurno puno ikusnih kad ima toliko lijepih slika, pa neka zbore ako im nije do čuvanja tajni :).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #115

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Evo da se i ja uključim.

Miro je spomenuo stvarno fascinantni popis opreme, kojom pokriva sve segmente fotografiranja divljih životinja i prirode općenito.

Da utješim sve one ( tu se i sam ubrajam ), koji ne raspolažu tako širokom lepezom opreme. Za vrhunsku fotografiju divljih životinja, pogotovo takozvane " visoke divljači" ponekad je uz vrhunsku opremu potrebno i veliko strpljenje. Drugim riječima posjedovanje svjetlosno jakih - brzih - tele objektiva, je svakako dobro, ali ne garantira da će te "uhvatiti" kapitalca.

Za vrhunske fotografije divljih životinja ( iznosim svoje mišljenje), osim dobre opreme ,presudna je kombinacija više činbenika.

Strpljenje sam već spomenuo, ali uzalud je biti strpljiv ako ne poznajete ponašanje pojedinih životinja, ili ako se zbog nepoznavanja ponašanja nalazite na krivoj poziciji .

Jedno vrijeme sam intenzivno želio fotografirati dabra u šumi Žutici. Danima sam tražio tragove njegovog djelovanja. Srušeno i nagriženo drveće, rupe u obali itd. Nakon nekog vremena pronašao sam lokaciju i sada znam gdje se nalazi, ali na žalost još ga nisam uspio snimiti. :(


IMG_9015.jpg
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #117

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Slažem se oprema je važna ali ne i bitna. Za veliki broj životinja najvažnije je biti vješt i dobro upoznati ponašanje vrste i onda se tome prilagoditi. A jednog dana će i slamka sreće biti na tvojoj strani pa kad se sve poklopi dabar će doći u kolekciju ;).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #118

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Riječi ti se pozlatile.

Inače spomenuti mališan je dosta zahtjevan za " uloviti" . Valjda ću biti bolje sreće - next year :)
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #121

priča se da je dabar zahtjevan, ne uzimajući u obzir da je u našim krajevima gotovo u potpunosti noćna životinja...
Navodno mu je sluh onaj koji ga čini većini nas neuhvatljivim (ne mislim sad na slučajne "snapshotove" iz daljine)

Meni je jedan od ograničavajućih faktora npr. slobodno vrijeme. A i benzin ;)

Što se moje osnovne opreme tiće, ajd da je i ja spomenem. Fotić (APS-C), 300/f4, TC -1,4 i makro 105/2,8... to je ono što najviše koristim za fotkanje životinja i bilja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #123

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Da dabar je noćna životinja i to je osim savršenog sluha, najveći problem.

Ipak ... :) , postoji doba godine kada ga se ipak može " uloviti" .

To je vrijeme ranog proljeća kada nastupa parenje i kada još nije razvijeno gusto obalno raslinje.

Kod parenja dabar je pravi "romantićar" . Manje je oprezan kada izvodi ljubavnu igru praćenu glasanjem i lupanjem repa po vodi.

Ipak.. od fotki još ništa jer je zakazala strpljivost, vrijeme itd.

Evo fotki koje dokazuju prisutnost dabra.


1. Podvodni ulaz u hodnik koji vodi u nastambu koja se nalazi na obali.
ulaz ( rupa u obali) je vidljiv zbog izrazito niskog vodostaja u zimu 2012

IMG_9941.jpg


2. Tragovi noćnog djelovanja

IMG_9914.jpg


IMG_9922.jpg


IMG_9911.jpg
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #125

jako su se raširil i gotovo nema mjesta gdje ih nema (barem u nizinskoj HR)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 3 months ago #126

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Da , ima ih jako puno i dobro su se prilagodili. Jedan kolega iz Ivanić Grada slikao ga je s lonjskog mosta u centru grada.

Inače kako čujem uskoro će ih proglasiti ( ili već jesu ) lovnom divljači :( .
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 1 month ago #188

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Ovog trenutka koristim Olympus E-510 sa zoom teleobjektivom 140-600mm ekv.; uz otvor blende 1 : 4 – 5,6. Sa time sam prilično zadovoljan, ali za slučaj da u slučaju potrebe imam dovoljno vremena za mijenjanje sa sobom nosim i 28-84mm ekv.; uz otvor blende 1 : 3,5 – 5,6. U autu uvijek imam dosta robustan tronožac koji koristim kada radim autoportrete, ako je malo sunca i ako slikam iz dugotrajne zasjede.

Najčešće imam tehniku hodanja na duge staze, pa povećavam vjerojatnost da naiđem na nešto u relativno kratkom vremenu, ali tada su mi životinje rijetko u dometu za dovoljno dobre fotografije. Takve su dobre uglavnom za prepoznavanje vrsta. Ako želim nešto bolje obično slikam u blizini vode, plićaka u kojima životinje imaju više uspjeha u lovu. Jednom prilikom postavio sa zečji rep kao mamac za škanjca u zimskim mjesecima. Htio sam ga uvjeriti da se dadi o nečemu jestljivom, ali nije reagirao. Zato mi je prišao veliki svračak. Do sada nisam pokušavao slikati gnijezda ili jazbine.

Kao zaklon za zasjedu koristio sam zelenu ceradu u kombinaciji sa raznim štapovima radi podizanja "indijanskog" šatora ili sam ju vezivao za okolnu vegetaciju kako bi se prilagodio konfiguraciji terena, što nije bilo loše. Prošle godine dosta dobre rezultate dobio sam koristeći improviziranu kamuflažu koju mogu prebaciti preko odjeće. Ali nisam u potpunosti zadovoljan jer je premalo „rezanaca“ koje sam prišio na kamuflažu odjeću, morati ću to poboljšati kako bih bio „nevidljiv“ čak i kada sjedim ili stojim.

Koje materijale koristite za izradu kamuflažne odjeće ili opreme? Na što šivate "rezance"? Kupujete li gotove proizvode u specijaliziranim trgovinama? U kojima?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 1 month ago #189

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Naši kolege Borenović i Vidaković imaju maskirna odijela. Možda će podjeliti s nama iskustva vezana uz njih i gdje se mogu nabaviti.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Fotografiranje divljih životinja 11 years 1 month ago #190

iz mog iskustva ghillie odijela zvuče praktično i primamljivo, no meni se čini, a koliko sam vidio i čuo, da su ok jedino za gustu šumu i šikaru, šuljanje. A ta taktika je u većini slučajeva te na drugim terenima relativno neproduktivna što se fotografije tiće.

Gotovo svi koje ja znam, uključujući i mene najuspješnije fotkamo iz čeka raznih vrsta, iz ležećeg, sjedećeg i stojećeg položaja.
Tu u kombinaciju dolaze šator i maskirni "prekrivači" koji se mogu kupiti, ali i uspješno napraviti u kućnoj radinosti (pozor, samo za one debljih živaca :) ). Takvi domaći uratci mogu se uzorkom i bojom bolje prilagoditi osobnim potrebama
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
  • 2
Vrijeme kreiranja stranice: 0.122 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 61 gostiju i nema članova online