Home Forum Svijet biljaka Grmlje Nepoznato grmlje - Sremza
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Nepoznato grmlje - Sremza

Nepoznato grmlje - Sremza 11 years 6 months ago #19

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Hodajući po poplavnim livadama Lonjskog polja fotkao sam plodove meni nepoznatog grmlja. Kasnije sam saznao da se radi o vjerojatno unešenoj vrsti "Sremzi" .

Evo što o njoj piše autor "enckiplopedije samoniklog jestivog bilja " Ljubiša Grlić

Sremza (Prunus padus L.) ,je grm ili drvo koje naraste do 15 m visoko.Deblo može imati do 40 cm promjera.Ima uspravljene grane i tanke ogranke.Svježa kora je neugodnog mirisa.Isprva je sivosmeđa, a kasnije tamna i ljuskavo ispucana.Listovi su jajasti od 5-10 cm dugi.Plodovi su sjajni, crni,kuglasti obješeni u grozdu.Mesnati su s jednom košticom, dozrijevaju krajem kolovoza.Vrlo brzo ih pojedu ptice.Sremza je u prirodi dosta rijetko drvo.Plodovi sremze danas se rijetko ili gotovo uopće ne koriste za prehranu.Ponegdje ih upotrebljavaju za pripremu likera.Plodovi i kora koriste se kao lijek u narodnoj medicini.


phoca_thumb_l_gsr1.jpg



phoca_thumb_l_gsr2.jpg



phoca_thumb_m_gsr3_2012-09-05.jpg
Prilozi:
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Zadnja izmjena: 11 years 6 months ago od Zoran.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nepoznato grmlje - Sremza 11 years 3 months ago #139

Ovo na slikama je obična kalina (Ligustrum vulgare), otrovna biljka koja se često koristi kao živica!

Opis biljke pak odgovara sremzi meni poznatoj jedino kao ukrsno drvo kraj moje bivše OŠ :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nepoznato grmlje - Sremza 11 years 3 months ago #140

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Ne znam , ovaj grm sam fotkao na rubu šume Žutice. Prvi put sam ga ugledao , pa sam počeo tražiti po literaturi i nekako sam došao do sremze.

Našao sam ga samo na dva-tri mjesta u šumi. Dosta je visok 2-3 m i "stisnuo" se zajedno s glogom i šipkom.

Inače ove godine nisam vidio niti jedan plod na biljkama. Vjerojatno ih je mraz "pofurio"

Da .. i plodovi su dosta krupni, recimo kao brusnica ili ribiz, možda i krupniji.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Zadnja izmjena: 11 years 3 months ago od Zoran.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nepoznato grmlje - Sremza 11 years 1 month ago #206

  • Zvonimir C.
  • Zvonimir C.'s Avatar
I ja se slažem da je biljka na fotografijama kalina odnosno lingustrum. Imamo je doma oko kuće posađenu i šišamo je u formu živice. Brzo i lako se širi u okruženju dok sremze kod nas ako i ima samoniklih onda su vrlo rijetke. U odnosu na kalinu imaju drugačiju građu i list što se može usporedititi guglanjem fotki prema terminu ko što je npr. ovaj izvor : biovrt.com/wp-content/uploads/2011/04/25042010-77.jpg
Pozdrav!
Zadnja izmjena: 11 years 1 month ago od Zvonimir C.. Razlog: htio sam umetnut fotku s neta za primjer a ne objaviti neaktivan link
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.129 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 95 gostiju i nema članova online