Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Bosanski liljan

Bosanski liljan 11 years 2 weeks ago #309

  • alpi
  • alpi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Zahvala primljena: 1
:) Molim Tomicu Rubinića da pogleda fotku ovog ljiljana, snimljenog na Matijević brdu u Srednjem Velebitu. Možda bi to mogao biti Bosanski ljiljan. Mislim da bi to mogao znati i Tomica Klanfar, pa molim da se uključi.
DSC08315copy.jpg
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Bosanski liljan 11 years 2 weeks ago #311

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Pa nisam siguran...
Po Forenbacheru osnovna je razlika u prašničkim tobolcima (tj.prašnicima), koji su kod kranjskog ljiljana žuti poput šafrana, a kod bosanskog jarko crvene boje. Latice su kod kranjskog svijetlocrvene do narančastocrvene, a kod bosanskog više narančastožute. Također, on ove dvije vrste ne navodi odvojeno, nego smatra da je bosanski ljiljan (Lilium carniolicum ssp.bosniscum) podvrsta kranjske svojte.
Na tvojem bi po laticama odgovaralo, a prašnici su nekak između...;)
Pogledaj kada si ih snimio, bosanski cvate u VI i VII mjesecu, a kranjski uglavnom samo u VI.
Na srednjem Velebitu Forenbacher navodi da ih ima na Šatorini, a dalje na jugu na Visočici, Krugu, Sladovači...
Pozz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Bosanski liljan 11 years 2 weeks ago #313

  • alpi
  • alpi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Zahvala primljena: 1
Ovaj ljiljan je slikan 16.06.2012., na Matijević Brdu, znači vrhu do Šatorine, a bilo ih je i po Šatorini. Za mene je to bio kranjski ljiljan i nisam obračao pažnju na detalje koji pokazuju da je to druga vrsta. Sad kad čitam Tvoj odgovor, Forenbachera i Šilića, pitam se koja je vrsta ljiljan s Kovinšćice, a još više jedan crveni s Japetića.
Inače poslao sam Ti odgovor na Tvoju poruku, što si vjerojatno primio.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.104 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 52 gostiju i nema članova online