Home Forum Svijet životinja Ptice Zimsko hranjenje ptica
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Zimsko hranjenje ptica

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #103

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
U prilogu je jednostavna konstrukcija hranilice od prirodnog materijala. Uzme se drvo fi cca 15cm i dugačko cca 1m. Prvo se motorkom otpili poklopac, a onda po dužini 2 polovice. U polovicama se sa motorkom udubi žlijeb do rupe fi cca 30mm. Spoji se sa vijcima i purpen pjenom. Između poklopca se stavi još jedan sloj ljepenke ili šindre da manje curi kiša. Poklopac se učvrsti tako da se natakne na 2-3 čavla bez glave. Ako sjenice razbacuju onda se u rupu mogu zabiti mali čavlići za blokadu sjemenki, a ujedno pomažu da se ptica lakše uhvati nogama ako je drvo glatko i bez kore.




Cijeli taj komad drveta učvrstim na zemlju tako da komad betonskog željeza fi 8mm nabijem u drvo (prvo se izbuši rupa). Željezo viri cca 30-40cm i onda se nabije u zemlju. Vjetar to ne može srušiti, a nije potrebno ukopavati i lako ju je okretati prema potrebi za bolji pogled ili ovisno o dobu danjeg svijetla za fotografiranje.

Zašto prirodna hranilica? Zato jer provjereno rađe i hrabrije na nju idu ptice. Naime kada sam imao paralelno hranilice od metala/plastike i ove prirodne onda se jasno vidi da ove prirodne hranilice ptice rađe posjećuju. Drugi razlog je da su ljepše slike kada u takvom ambijentu slikamo ptice. Za kvalitetne slike manje su investicije u skupu foto opremu (bliže smo pticama, pa je jeftiniji objektiv) i sve je u prirodnom ambijentu. I veće ptice rado posjećuju takve hranilice.

Zadnja izmjena: 11 years 4 months ago od clickmiro. Razlog: ispravak slike
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Zoran

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #104

kod mene visi jednostavnija verzija:
flaša s nekoliko rupa (na više razina) koje su malo veće od sjemenke suncokreta, a kroz koju su probijena 2-3 štapića za ražnjiće (da se ptice mogu sjesti dok izvlače sjemenke). Sjenice su dovoljno vješte da ih izvlače iz leta (kao kolibrići). Normalno, u epu je rupa za komad špage za koju se flaša objesi
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Zoran

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #105

  • ledo
  • ledo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 31
  • Zahvala primljena: 5
Kod mene je još jednostavnija verzija ;)
Dobro je kod hranilica što se mogu besplatno napraviti.. ja sam pronašao nešto materijala viška u dvorištu i od toga sam složio hranilicu.. malo šira podloga, obložena letvicama da suncokret ne ispada van, te krović da hrana ostane suha kad kiši ili sniježi.. smještena je u krošnji niske jabuke, a okolno granje omogućuje pticama da do hranilice sigurno dođu.. ova je hranilica već 4. godinu u upotrebi:



primijetio sam da ptice (posebno sjenice) imaju red hranjenja, dok jedne uzimaju suncokret, druge strpljivo čekaju i čekaju na svoj red :) Kasnije zimi dođu veća jata, posebice zelendura, češljugara i zeba, pa ovakva mala hranilica postane tijesna.. u tom slučaju stavljam suncokret na pod u bilo kakvu plitku posudu koju uspijem pronaći, što vrlo rado prihvaćaju sve ptice, naročito zebovke.. kod hrane na tlu važno je da hrana bude negdje na čistini tako da ptice na vrijeme uoče potencijalnu opasnost (mačke).. također, suncokret se može ostavljati svugdje gdje su ptice donekle zaštićene, npr. na prozor, balkon itd.



Za jakih zima (kao što je bilo prošle godine) zna doći prilično veliki broj ptica (uglavnom zebovki) pa znaju nastati stvarno velike gužve:



Salo se može bilo kako ponuditi, a najbolje je staviti u mrežu (koja ostane od pakiranja naranči), ili u mrežaste vreće za krumpir.. također se može staviti u pukotine drveća, čime se posebno vole djetlići zabavljati.. :)



Ja imam dobrih iskustava s jabukama, uvijek dođe nekoliko drozdova bravenjaka, kosovi, crvendaći, a čak ih i crnokapa grmuša jede.. posebno će ih namamiti voće nakon što snijeg napada pa prekrije svu hranu..





I također bih, kao i Tomi, naglasio da se hranjenje ne smije prekidati sve dok ne zatopli (najčešće krajem ožujka) i hrana u prirodi ne postane dostupna pticama! zato je važno prije zime nabaviti dovoljnu količinu hrane.
Prošle zime smo djevojka i ja potrošili ukupno oko 40 kg suncokreta i nešto sala i to nije bilo dovoljno... Jedan poznanik hrani ptice na veliko i potrošio je nekoliko vreća (ptice mu pojedu nekoliko kg suncokreta dnevno) i također je ostao bez hrane (bila je valjda jaka zima).. srećom uspjeli smo pronaći i otkupiti nešto suncokreta s jedne farme (iako ga je jako teško pronaći kasnije zimi)..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Zoran

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #107

kod tebe grmuše ostaju i preko zime??!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #108

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Možda bi trebalo spomenuti da se ptice ne bi trebale hraniti kruhom pogotovo ne sviježim bijelim kruhom. Kod mene susjed hrani svoje ptičice potpuno osušenim i razmrvljenim kukuruznim i crnim kruhom.

Neki ljudi kuhaju žute " žgance" , rižu , tjesteninu itd...

Pitanje je koliko je to zapravo dobro.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Zadnja izmjena: 11 years 4 months ago od Zoran.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #109

  • ledo
  • ledo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 31
  • Zahvala primljena: 5
Dolazila je ta jedna grmuša, a i kod Dore ih je bilo također.. ali dolazile su, koliko se sjećam, malo kasnije, u veljači / ožujku.. ostane ranog voća po tlu pa im valjda to odgovara.. čak je i salo uzimala iz drveta (kao djetlić)!

danas je došla prva pošiljka zelendura, 5-6 komada, a i zebu vidim jednu :-)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #114

kod mene ne balkonu danas jedno 50-ak velikih sjenica, 3 ili 4 jelove sjenice, 1 zelendur, 2-3 vrapca, 1 brgljez dođe i djetlić tu i tamo na orah postavljen za njega, a i vjeverica pokupi koji. A dnevno pojedu minimalno 3-4l suncokreta( vjerojatno bi i više, al im nedam) :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #116

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Danas ih je i kod mene bilo hrpa.
Mislio sam da će ih vjetar otpuhati. Hvala bogu da su snijeg i vjetar prestali.
Nadam se da niske temperature koje se najavljuju ( -9) neće potrajati dugo.
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #119

  • anemone
  • anemone's Avatar
Slike su prekrasne! Na našim hranilicama je slično,osim što se dogodilo da su vrapci promijenili navike. kad sam počela pomagati pticama zimi, vrapci se uopće nisu obazirali na suncokret i kikiriki. Nisu se mogli nogicama uhvatiti za žicu u kojoj je kikiriki, suncokret nisu znali otvoriti. Sada mogu sve.Inače mislim da možda ne bi trebalo stavljati neograničene količine hrane, jer ipak im trebamo POMOĆI da prežive zimu. Suncokret se može kupiti na sajmovima i na tršnjevačkom placu-Zgb po 8 kn. Miks za ptice u prirodi ne-ptice pokupe suncokret ostalo ostave
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #120

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Prvo, dobro došla na wildcroatia.net :)

Velike sjenice su najbrojnije i najagilnije. Imaju sistem da uzmu zrno suncokreta, odlete do obližnje grane i na miru ga otvaraju i pojedu. Zelenduri sjede na hranillici i polako otvaraju zrnje i jedu. Vrapci i zebe su većinom sakupljaju zrnje i sitnice po tlu ispod hranilice.

To su moja zapažanja
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Zadnja izmjena: 11 years 4 months ago od Zoran.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 4 months ago #122

  • anemone
  • anemone's Avatar
Hvala na dobrodošlici! evo još nekih zapažanja. Plavetne sjenice su hrabrije i manje plašljive od velikih, crvendać je uvijek samo jedna ptica i svi ga tjeraju, djetlići su "gazde" svima. Uzmu lješnjak-spreme ga u rašlje dok jedu salo i tek onda ga idu pojesti na drugom drvetu itd, itd. uglavnom cjelodnevna zabava!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Zimsko hranjenje ptica 11 years 3 months ago #166

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Gužva, danas na hranilici:

Zadnja izmjena: 11 years 3 months ago od clickmiro.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Vrijeme kreiranja stranice: 0.119 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 78 gostiju i nema članova online