Home Forum Svijet životinja Ptice Sezonske migracije ptica
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Sezonske migracije ptica

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #425

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Danas na jezerima u zagrebačkoj i samoborskoj oklici:
120 patki žličarki
20-tak pupčanica
40 divljih patki
18 kržulja
6 zviždara
4 lastarke
30-tak liski
20-tak čubastih gnjuraca u formiranim parovima

Pojavile se i prve sivkaste bjeloguze, eje livadarke, kulika desetak parova, a lastavice u velikim jatima love nad vodenim površinama.
Na hranilicu još dolaze čižci, češljugari, zelenduri i prvi puta u dvadesetak godina malo jato žutarica :).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #426

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Hvala Spiljar na iscrpnom i zanimljivom izvještaju. Sve je u pokretu :).

Jučer na Krku sam prisustvovao nesvakidašnjem prizoru (za naše krajeve).

Visoko na nebu pojavila se pravilna formacija žličarki i onda su izvele vješt i brz manevar spuštanja.



Veselo su se pridružile već pristiglim ždralovima, mahale su repovima, i poćele malo prikupljati hranu po plićacima. Ždralovi su nastavili odmor. Taj mix ždralova i žličarki nisam siguran da ću baš biti u prilici više vidjeti.



Uskro je poćelo dozivanje 2 jata ždralova, pa su ždralovi poletjeli, oformili formaciju u zraku, uhvatili veliku visinu i onda su krenuli su prema sjeveru.



Žličarke su osatale same.



I nije dugo trebalo čekati, poletjele su i složno sve do jedne krenule dalje prema sjeveru.



Odmor je trajao sve skupa cca 90 minuta.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #428

Zaboravio si spomenuti veliku čigru!
A bukavac je ipak nešto češći, no rijetki su onako hrabri i puni vjere u svoju izvrsnu kamuflažu :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #429

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #430

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Tomislav Klanfar wrote:
Zaboravio si

Pod dojmom sam tih jata ptica tako da ovi usamljenici nisu zaboravljeni već nekako čekaju svoje vrijeme :).

Velika čigra sa prstenom (ostao sam razočaran u vlastite sposobnosti, ptica nije kriva):



A tu je i ovaj nespretnjaković-bukovac koji je imao sigurno puno boljih dana u prikrivanju :).



Sve pribilježeno jučer na Krk-u.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #432

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Vidim sjajno vam je bilo :)... a sa ovim "pitomim" bukavcem ste imali velike sreće. Ja sam ga vidio samo jednom, kao klinac na Bajeru kod Bobovice. Glasanje bukavaca mi je među najfascinantnijim zvukovima koje sam doživio u prirodi.
Jel to u pozadini čigre Riža leži na podu?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #433

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Meni je bilo odlično i bez bukavca, al kolega s obzirom kakvu kolekciju dobrih fotki ima, žalio se prije tog susreta da mu nešto fali, tako kada je na kraju uletio bukavac više nije bilo žalbi. "Studirali" smo ga sat vremena i rastavili na šerafe, a onda je on uzeo stvari u svoje ruke, ušao je u jedan oveći grm, izašao nije ali nije ni bio unutra, par puta se dobro našalio sa nama :). S obzirom da čisto fino leti njegova filozofija prikrivanja je zaista fascinantna.

Svaka bolja bas gitara rasturi bukavca :). Kolega mi je pustio njegovo javljanje na mobitel pa je doživljaj bio savršen. Gdje toga ima, fotkaš pticu, a kolega ti vrti odmah javljanje :).

Klikni da čuješ javljanje bukavca

Ne to je na slici galeb, a bili smo u liniji i međusobnom razmaku od cca 1m (jednako nisko) i sad se ja pitam zašto je meni mutno, a njemu možda nije :). Na sreću dao sam si truda pa sam ju "uhvatio" i van betona ali sa veće udaljenosti.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #434

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Ajoj, kaj sam sve propustio... :S
Ali nije Krk daleko ;).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 2 weeks ago #435

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Naravno da nije daleko, bit će prilike, al još nisam završio sa izvještajem :). Kako sam već davno u sukobu sa lovcima i kako sam odlučio da ih slikam svaki puta kad primjetim nešto sumnjivo ni ovaj puta nije bilo iznimke. Dakle, evo opet sam jednog uhvatio u krivolovu :). Jučer na Krku u zoni gdje je tabla zabranjen lov, točno u 10:51h. E bome i taj lovac utječe na migraciju ptica pa nek se nađe.......... A sada šaljem prijavu Zavodu :)



Kolega je još čuo svakakvih ptica, nek kaže ako mu se da, ja sam gluh i slijep....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Zoran, Andrea_777

Sezonske migracije ptica 11 years 1 week ago #436

Da, za sad još uvijek mogu samo pismene izvještaje davati :(
Bilo je još hrpa mrkih crvenrepki (većinom ženke, prošli vikend je pak oko Ozlja bilo gotovo samo mužjaka-oni očito prije krenu na sjever), nešto pastirica bijelih i žutih, vlastelica, nekoliko pupavaca (jedan se samo čuo), sivkastih bjeloguza, 2 primorske bjeloguze, puno drozdova cikelja, 2 slavuja, batića, crvendaća.prutki migavica i malih,vjetruša, gavrana, kratkoprstih ševa, poljskih ševa, juričica, par divljih golubova, veliki ronac, mali ronci,kulici... a ćak se čuo i jedan mali ćuk.
Sigurno sam još ponešto zaboravio :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 week ago #437

1 vlastelica muška
10-ak prutki migavica
4 šljuke kokošice
2 prutke migavice
1 kulik sljepčić
sve to kod Ozlja na mjestu (ca. 1 ha površine) gdje je prošli vikend bilo zanimljivo što se galebova tiće.
Svašta ova prekomjerna vlaga čini, s obzirom da do sad još ovako nešto nisam zabilježio na toj lokaciji, a i šire.
Eja močvarica tek jedna...ostale valjda otišle. Isto vrijedi i za mrke crvenrepke

A jučer kod ZG na jednoj sličnoj lokaciji 27 šljuka kokošica i 3 male
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 week ago #444

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Prekjučer (točno u dan) su se vratili piljci u svoje kolonije u Samoboru i Bregani. :)
Već tjedan dana su na starom mjestu u vrtu i crnokape grmuše.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Vrijeme kreiranja stranice: 0.124 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 98 gostiju i nema članova online